Zemětřesení na Chebsku

Oblast Chebska je známá poměrně častým výskytem zvýšené tektonické činnosti. Epicentrum zemětřesení se nachází v okolí Nového Kostela, který leží na území mikroregionu Kamenné Vrchy.

Zemětřesení má na Chebsku opravdovou tradici. První zmínky můžeme najít už v 16. století.

Typický je pro tuto oblast výskyt tzv. zemětřesných rojů. Jedná se o několikadenní až měsíční sérii stovek větších či menších záchvěvů, z nichž jen některé dokáže člověk pocítit.

Nejsilnější zaznamenané otřesy přitom šplhaly až k 7. stupni Richterovy škály.

V Novém Kostele najdete seismologickou stanici, která je součástí sítě, kterou provozují Geofyzikální ústav Akademie věd ČR spolu s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR. Stanice v Novém Kostele je označována třípísmennou zkratkou NKC.

Zemětřesení se přitom netýká pouze západu Čech. Oblast výskytu tektonické činnosti přesahuje i k našim německým sousedům do okresu Vogtland, ležícího na rozhraní spolkových zemí Bavorsko a Sasko.

Partneři

APDM

Přejděte na stránky APDM

Sdružení Ašsko

Přejděte na stránky Sdružení Ašsko

Krajská hosp. komora KK

Přejděte na stránky OKH Cheb

Kalendář akcí

17.12.2019 00:00
Deutscher Wanderverband e.V. organizuje každé dva roky Německý den zimního putování. V roce 2020 se bude tato významná akce konat v nedalekém saském Fojtsku (Vogtland). Město Schöneck leží uprostřed krásného přírodního parku Krušnohoří / Fojtsko. Díky své nadmořské výšce (700 – 800 m. n. m.) a...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>