Zemětřesení na Chebsku

Oblast Chebska je známá poměrně častým výskytem zvýšené tektonické činnosti. Epicentrum zemětřesení se nachází v okolí Nového Kostela, který leží na území mikroregionu Kamenné Vrchy.

Zemětřesení má na Chebsku opravdovou tradici. První zmínky můžeme najít už v 16. století.

Typický je pro tuto oblast výskyt tzv. zemětřesných rojů. Jedná se o několikadenní až měsíční sérii stovek větších či menších záchvěvů, z nichž jen některé dokáže člověk pocítit.

Nejsilnější zaznamenané otřesy přitom šplhaly až k 7. stupni Richterovy škály.

V Novém Kostele najdete seismologickou stanici, která je součástí sítě, kterou provozují Geofyzikální ústav Akademie věd ČR spolu s Ústavem struktury a mechaniky hornin AV ČR. Stanice v Novém Kostele je označována třípísmennou zkratkou NKC.

Zemětřesení se přitom netýká pouze západu Čech. Oblast výskytu tektonické činnosti přesahuje i k našim německým sousedům do okresu Vogtland, ležícího na rozhraní spolkových zemí Bavorsko a Sasko.

Partneři

APDM

Přejděte na stránky APDM

Sdružení Ašsko

Přejděte na stránky Sdružení Ašsko

Krajská hosp. komora KK

Přejděte na stránky OKH Cheb

Kalendář akcí

11.11.2019 17:24
Přestože počasí na přelomu podzimu a zimy není přívětivé, je řada možností pro kulturně-společenské vyžití v našem okolí. Příkladem je pestrý program v Plesné viz přílohy. I ostatní města a obce pořádají řadu akcí například spojených s tradicemi Mikuláše či Vánoc. Informace jsou dostupné na...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>